ciklus izložbi 70/100 - iz muzejskih zbirki

 

ciklus izložbi 70/100 - iz muzejskih zbirki

03.04.2024

Obilježavamo dvije obljetnice: 70 godina postojanja Muzeja suvremene umjetnosti i stotu godišnjicu rođenja četiriju iznimnih umjetnika: Julija Knifera, Ivana Picelja, Aleksandra Srneca i Josipa Vanište. U ciklusu izložbi "70 / 100" prisjetiti ćemo se važnosti velike četvorice koji su značajno obilježili djelovanje Muzeja od samog osnutka 1954. godine. Tokom 2024. održat će se i okrugli stolovi, projekcije filmova koji prate rad MSU i druga događanja posvećena ovim godišnjicama.

Zasebnim izložbama predstavljamo njihova amblematska djela koja se danas nalaze u zbirkama Muzeja. Rani opusi tih umjetnika, uz dakako nekolicinu drugih nešto starijih ili mlađih kolega, bili su putokaz za daljnje stvaranje zbirki. Muzej ih je od početka kontinuirano pratio izložbama nadopunjujući s vremenom fundus njihovim djelima. Tijekom desetljeća aktivno se poticalo prepoznavanje njihova umjetničkog djelovanja i predstavljanjima tih opusa u inozemstvu, na izložbama u značajnim svjetskim institucijama i manifestacijama poput Venecijanskog bijenala ili Bijenala u Sao Paulu.

Počeci djelovanja Muzeja usko su povezani s pojavom poslijeratnih avangardi, ne samo u tadašnjoj državi nego i u inozemstvu. Njihovo djelovanje bit će važno za neposredne ili posredne utjecaje na buduće pojave i pokrete u umjetnosti.

Ivan Picelj i Aleksandar Srnec, članovi su Grupe EXAT 51, koja je početkom 1950-ih geometrijskom apstrakcijom otvorila put suvremenoj umjetnosti oslobađajući je doktrine socrealizma. Picelj je i jedan od osnivača važnog međunarodnog pokreta Nove tendencije (1961. – 1973.) te zajedno s Aleksandrom Srnecom i Julijem Kniferom sudjeluje na izložbama tog pokreta kojeg je udomila tadašnja Galerija suvremene umjetnosti, u vrijeme kada Zagreb prvi put postaje utjecajnim središtem na umjetničkoj karti Europe. Josip Vaništa i Julije Knifer, članovi su samozatajne grupe Gorgona (1959. – 1966.) koja je korjenito mijenjala definicije umjetnosti, a pojavljuje se usporedno sa srodnim progresivnim grupama i pokretima na Zapadu.

Muzej suvremene umjetnosti organizirao je sveobuhvatne retrospektive Aleksandra Srneca Prisutna odsutnost (2010.), Josipa Vanište Ukidanje retrospektive (2013.) i Julija Knifera Bez kompromisa (2014.), a ove obljetničke godine, prvi put u MSU, u suradnji s Hrvatskim društvom likovnih umjetnika retrospektivnom će izložbom biti predstavljen i cjelokupni opus Ivana Picelja.


MSU 70
Utemeljen kao GSU 21. 12. 1954. godine, u Novom Zagrebu od 11. 12. 2009. MSU u 2024. obilježava 70 godina postojanja i 15 godina u novoj zgradi.

Sva događanja tokom 2024. godine u MSU posvećena su 70. godišnjici muzeja. Nekoliko glavnih zbivanja u obljetničkoj godini su:

-- četiri izložbe „MSU 70/100“ posvećene umjetnicima čija se stota godišnjica rođenja obilježava ove godine. To su 3 izložbe iz fundusa: Julije Knifer, Aleksandar Srnec i Josip Vaništa (njihove retrospektive već su ranije održane u MSU). Četvrta je retrospektiva Ivan Picelj (u suradnji s HDLU)

-- izlazak 2 monografije: 1. Ivan Kožarić; 2. Ivan Picelj

-- održavanje 2 konferencije: 1. Julije Knifer (u suradnji s Institutom za suvremenu umjetnost); 2. Povijest, sadašnjost i budućnost Muzeja